Sari la continut

Fidelia Credit te ghidează dacă vrei credit ipotecar pentru o casă în Cătămărăști — zonă rezidențială în dezvoltare la marginea Botoșaniului, atractivă pentru cei care caută casă cu teren.

Piața imobiliară 2026

  • 2 camere bloc: 30.000–42.000 EUR
  • 3 camere bloc: 42.000–58.000 EUR
  • Case unifamiliale: 75.000–145.000 EUR
  • Terenuri intravilan: 18–40 EUR/m²

Ce presupune un credit ipotecar

  • Avans: 15% standard / 5% Noua Casă (apartamente)
  • Durată: până la 30-35 ani

Condiții de eligibilitate

  • Vârstă: 21–63/65 ani, excepții până la 70
  • Vechime: min. 3 luni
  • Tip venit: salariu, pensie, chirii ANAF, dividende, PFA/SRL

Documente necesare

Pentru venit: CI, certificat căsătorie, adeverință de venit, extras de cont 3-6 luni.

Pentru imobil: Extras CF, documentație cadastrală, actul de proprietate, antecontract, certificat energetic.

Exemplu de calcul

Casă unifamilială mică, preț 95.000 EUR: avans 15% = 14.250 EUR, credit 80.750 EUR, 25 ani, DAE 5,8% → rată ≈ 510 EUR.

Apartament 3 camere 50.000 EUR prin Noua Casă: avans 5% = 2.500 EUR, credit 47.500 EUR, 30 ani, DAE 5,3% → rată ≈ 265 EUR.

Credit pentru construcție casă în Cătămărăști

Băncile partenere oferă credit etapizat — sumă eliberată pe stadii de execuție.

Bănci partenere

BCR, BRD, Raiffeisen Bank, Banca Transilvania, ING Bank, UniCredit Bank, Libra Internet Bank, Garanti BBVA, Exim Banca Românească, Intesa Sanpaolo Bank.

Cum te ajută Fidelia Credit

  • Pre-calificare gratuită
  • Analiză de eligibilitate
  • Compararea ofertelor de la băncile partenere
  • Pregătirea și verificarea dosarului
  • Coordonare cu banca, evaluatorul și notarul
  • Asistență până la semnarea actelor

FAQ — Credit ipotecar Cătămărăști

Cât durează aprobarea? 15-25 zile lucrătoare.

Pot folosi credit ipotecar pentru teren? Da, în funcție de destinația terenului.

Pot finanța construcția unei case noi? Da, prin credit pentru construcție etapizat.

Pot folosi venituri din PFA/SRL? Da.

CTA

Sună la 0722 750 066 sau folosește consultanța Fidelia Credit. Pentru mai multe detalii, consultă ghidul complet.

Notă: Fidelia Credit este broker autorizat, nu bancă.

Solicită o consultanță GRATUITĂ!

Nu lăsa birocrația să îți stea în cale! Contactează-ne acum pentru o analiză gratuită.

Află oferta ta personalizată
Ghid Credit 2026 Tot ce trebuie să știi