Sari la continut

Cumperi un apartament în cartierul Grivița din Botoșani? Grivița este una dintre cele mai populate și stabile zone rezidențiale ale orașului, cu blocuri din anii ’70-’90 și o piață imobiliară foarte activă. Fidelia Credit îți explică, pas cu pas, cum obții cel mai bun credit ipotecar pentru o locuință în Grivița, în 2026.

De ce Grivița este o alegere bună în 2026

Grivița combină blocuri reabilitate termic (peste 55-65% din clădiri), acces excelent la transport (linii frecvente spre Centru), infrastructură comercială (supermarketuri, piață, școli, dispensar) și o cerere stabilă de chirii. Pentru bănci, asta înseamnă imobile cu lichiditate bună și risc redus — ceea ce se traduce în dobânzi competitive pentru cumpărători.

Prețuri reale apartamente Grivița 2026

  • Garsoniere: 24.000–36.000 EUR
  • Apartamente 2 camere: 40.000–55.000 EUR
  • Apartamente 3 camere: 52.000–73.000 EUR
  • Apartamente 4 camere: 68.000–95.000 EUR

Avansul minim pentru creditele standard în lei este 15% din prețul imobilului (Regulamentul BNR 17/2012). Pentru programul Noua Casă, avansul minim este 5%, dar cu plafon maxim de credit.

Dobânzile creditului ipotecar în Grivița, mai 2026

  • Dobândă fixă 5 ani (RON): 4,55% – 5,40%
  • Dobândă fixă 7 ani (RON): 4,89% – 5,75%
  • Dobândă variabilă IRCC + marjă (RON): 5,8% – 6,4%
  • Dobândă fixă 5 ani (EUR): 4,10% – 4,80%

Pentru a înțelege complet cum funcționează DAE, IRCC și diferența între dobândă fixă și variabilă, consultă Ghidul complet al creditului ipotecar în România — resursa noastră detaliată pentru fiecare cumpărător.

Calcul concret — apartament 2 camere Grivița

Preț apartament: 47.000 EUR (≈235.000 RON). Avans 15%: 7.050 EUR. Credit: 39.950 EUR (≈199.750 RON). Perioadă: 25 ani. Dobândă fixă 5 ani: 5,1%. Rată lunară: aproximativ 1.184 RON. Pentru un cuplu cu venit cumulat 6.000 RON net, rata reprezintă 19,7% din venit — bine sub limita BNR de 40%.

Programul Noua Casă în Grivița

Grivița găzduiește numeroase apartamente eligibile pentru programul Noua Casă (anterior Prima Casă). Plafonul de credit pentru imobile second-hand este 60.000 EUR în 2026, suficient pentru majoritatea apartamentelor de 2-3 camere din zonă. Avansul minim este 5%, garanție de stat 50%, perioadă maximă 30 ani. Atenție: dobânzile Noua Casă sunt frecvent cu 0,3-0,7 puncte peste creditele clasice — comparația merită făcută caz cu caz.

Pași concreți pentru obținerea creditului

  1. Pre-aprobare bancară (gratuit la Fidelia Credit, 24-48h)
  2. Identificarea apartamentului în Grivița și antecontract
  3. Evaluare ANEVAR (400-700 RON)
  4. Depunerea dosarului complet la bancă
  5. Aprobarea finală (14-21 zile)
  6. Semnare contract vânzare-cumpărare la notar
  7. Intabulare ipotecă

Servicii Fidelia Credit pentru Grivița

Pe lângă creditul de achiziție, dacă ai deja un credit ipotecar, citește Refinanțare Credit Ipotecar Grivița pentru a vedea cum poți reduce rata. Pentru consultanță cu acces la peste 15 bănci, vezi Broker Credite Grivița. Consultanța este gratuită — suntem remunerați de bancă la finalizarea creditului.

FAQ — Credit Ipotecar Grivița Botoșani

Pot lua credit ipotecar pentru un apartament nereabilitat din Grivița?

Da, băncile finanțează apartamentele nereabilitate dacă structura este sigură seismic. Apartamentele reabilitate primesc dobânzi green cu 0,1-0,2 puncte mai bune.